Kratki i kanały wentylacyjne

Kratki z tworzyw czy z metali?

Kratka wentylacyjna stanowi zakończenie instalacji wentylacyjnej. Spełnia więc rolę osłony otworu wentylacyjnego, dzięki której „wnętrze” systemu wentylacyjnego nie jest widoczne.

Wybierając kratkę wentylacyjną warto zadbać zarówno o walory użytkowe, jak i efekty wizualne oraz estetyczne. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość rodzajów kratek wentylacyjnych, ale poza różnicami w rozmiarach, kolorach i funkcjach, w tym artykule skupimy się na materiałach z jakiego są wykonane. A dominują w nich metale oraz tworzywa sztuczne.

Kratki wykonane z tworzyw sztucznych najczęściej stosowane są we wnętrzu pomieszczeń. Plastik ma inną charakterystykę niż metal. Nawet jeżeli ten plastik jest utwardzony, odporny na działanie promieni UV, to i tak jest bardziej miękki i kruchy od metalu. Należy pamiętać, że kratki wentylacyjne zamontowane na zewnątrz często są narażone na ataki ze strony zwierząt. Kto z nas nie widział ptaków dziobiących kratki na kominach?
Bardzo ważna jest również kwestia odporności na wilgoć. Jeżeli chcemy zainstalować kratkę metalową, należy pamiętać, że nie każdy rodzaj blachy jest na nią odporny. Powinniśmy zastosować kratkę z blachy nierdzewnej, kwasoodpornej lub aluminium.
Jeżeli takich zagrożeń nie zauważamy i chcemy - po prostu - wydać mniej, możemy zaopatrzyć się w plastikowe kratki w ciemnych kolorach, które nawet jeśli nie mają ochrony UV, to zmiana ich koloru nie będzie tak widoczna, jak w przypadku kratek białych. Kratki białe, jeżeli nie mają dodatków antystatycznych, będą żółkły poprzez działanie promieni słonecznych.
Reasumując: kratki metalowe są bardziej wymagające jeżeli chodzi o zasobność portfela. Mają jednak kilka znaczących zalet jeśli odniesiemy je do kratek z tworzyw: generalnie są odporniejsze na temperaturę i bardziej trwałe, łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Kratki z tworzyw są z kolei tańsze, jest większy ich wybór.

Powrót